O školeŠkolní cvrkotZájezd do Anglie - září 2014

Zájezd do Anglie - září 2014

Tak jsme se konečně dočkali. Po dubnovém zklamání, když náš zájezd do Anglie byl z technických důvodů přeložen na září, jsme v neděli 14. září konečně vyrazili na dalekou cestu. Počasí sice nevypadalo moc růžově, celý víkend pršelo a pohled na oblohu nesliboval výraznou změnu. Uklidňovala nás jedině myšlenka, že hůř už v Anglii být nemůže.  Naštěstí počasí, které na nás v Anglii čekalo, vůbec nebylo typické „English weather“. Po celou dobu jsme měli krásně slunečno, a tak jsme si výlet mohli užít dvojnásob.

Hned po přeplavení kanálu La Manche jsme zamířili do Londýna, kde si řidiči dopřáli zasloužený celodenní odpočinek, a my jsme měli čas na památky. Podívali jsme se na královskou observatoř v Greenwichi, pluli jsme lodí po Temži ke středověkému hradu Tower, vystoupali až na nejvyšší možnou vyhlídku v katedrále sv. Pavla, odkud byl za slunečného počasí nádherný výhled po okolní čtvrti the City. Velmi zajímavá byla samozřejmě prohlídka slavného muzea Madame Tussaud, kde jsme si pořídili spoustu fotek s více či méně slavnými osobnostmi. Celá prohlídka končila krátkým 4D filmem. Pak už na nás čekali řidiči a odvezli nás do města Guilford, kam si pro naše studenty přijeli jejich „nové rodiny“. Někteří studenti sice měli obavy, jak se v rodině domluví, ale nakonec všichni obstáli na výbornou. Až na problémy s příliš přítulnými domácími mazlíčky byli všichni docela spokojení.

V dalších dnech jsme navštívili města Portsmouth, kde jsme byli na prohlídce Nelsonovy lodi Victory, poté jsme jeli na starobylý strážní hrad Portchester a do města Winchester. Ve středu nás čekal Oxford s Christ Church College, kde se natáčely „jídelní“ scény z filmů o  Harry Potterovi. V Oxfordu se také všichni nákupuchtiví studenti dočkali dostatečně dlouhého rozchodu a k autobusu se vraceli s taškami ze známých obchodních domů. Další zastávka byla nedaleko Salisbury  u slavné megalitické památky Stonehenge. Kdo byl u Stonehenge před rokem, byl by překvapený, jakou změnou tato turistická atrakce prošla a prochází. Bylo vybudováno nové informační centrum, odkud turisty doveze vláček až ke slavným kamenům.

Poslední den na půdě Velké Británie jsme strávili opět v Londýně. Tentokrát jsme začali prohlídkou fotbalového stadionu jednoho z nejslavnějších klubů Chelsea. Prohlídka vnitřních prostor stadionu byla velmi zajímavá i pro ty, kteří nejsou právě nadšenými fotbalovými fanoušky. Ve fan shopu jsme nakoupili potřebné suvenýry a pak už jsme se metrem svezli na stanici Westminster. Už podle názvu je zřejmé, že následovala procházka touto částí Londýna, viděli jsme slavný Big Ben (i když ten jsme vlastně vidět nemohli, pozorní studenti ví proč J), prošli jsme se kolem Westminsterského opatství, kde se konala jedna z nejsledovanějších svateb v historii, svatba prince Williama. Došli jsme k Buckinghamskému paláci, a poté jsme si dali ještě jeden delší rozchod na Piccadilly Circus.  Naší poslední zastávkou bylo věhlasné London Eye, neboli Londýnské oko. Výhled z kabinky byl nezapomenutelný a půl hodina jízdy utekla jako voda. No a pak už zbývalo jen nasednout na autobus a vyrazit domů, do Čech.

Pro mě, a doufám, že i pro všechny studenty byl výlet prostě nádherný. Anglie je krásná země a celou cestu bylo na co se dívat. Řada věcí nás překvapovala, třeba běžci se sluchátky v uších v rušných londýnských ulicích, nebo neohrožení cyklisté, kteří v rušném provozu občas předváděli téměř sebevražedné kousky. Právě i kvůli takovým každodenním drobnostem bych všem přála, aby měli možnost tuto zemi také navštívit.

Naposledy změněno úterý, 14 říjen 2014 20:32