O školeŠkolní cvrkotCyklisťák aneb lze i pěšky

Cyklisťák aneb lze i pěšky

Je již na této škole zvykem, že každé září se vydají třetí ročníky na takzvaný „cyklisťák“, neboli Sportovně turistický kurz. Již v oznámení o kurzu a žádosti o jeho zaplacení je jasně psáno, že před touto týden dlouho studenty zušlechťující a stmelující akcí není úniku. Neznalost jízdy na kole neomlouvá. Studenti, kteří nemají bicykl, neumí na něm jezdit nebo ho jen nemají, jak dostat k místu určení, existuje totiž pěší podoba kurzu zvaná „turisťák“ či „pochoďák“. Této alternativy cykloturistiky jsem se zúčastnil i já. Učinil jsem tak hlavně proto, že jsem nikdy v životě neměnil duši u kola, což by mě mohlo dostat do patové situace v případě, že by tato údržba byla vysloveně nutná. A mnoho cyklistů duši opravdu měnit muselo.

První den nás ve skupině pěší turistiky bylo pět. Tento počet ovšem z důvodu několika pádů dlouho nevydržel, takže se k nám další den přidali dva cyklisté. Očekával jsem, že koncem kurzu bude chodců tak šestadvacet, ale k tomu nedošlo. Z toho se dá usuzovat, že po pondělku cyklisté přestali ničit svá kola a začali ničit svá těla. Počet zraněných byl sice menší než na „lyžáku“, i přes to byl poměrně vysoký.

Až do turistického kurzu jsem si myslel, že kilometr je neměnná jednotka sestávající se přesně z tisíce metrů. Podezření, že tomu tak není, jsem nabral už týden před odjezdem, když jsem se ptal, kam to vůbec jedeme. Zatímco název místa byl stále stejný, totiž Běšiny, jejich vzdálenost od Plzně kolísala mezi padesáti a pětasedmdesáti kilometry, podle toho, koho jsem se ptal. Potvrzení této teorie přišlo v úterý při naší túře do Klatov. V Lubech u Klatov jsme přemýšleli, jestli máme počkat na vlak zpět, či pokračovat v cestě. Nakonec jsme se rozhodli pokračovat do čtyři kilometry vzdálených Klatov, ačkoli nejbližší směrovka slibovala kilometrů šest. Po dvou kilometrech chůze jsme narazili na další směrovku, která slibovala celkem pět kilometrů. K ironii celé situace přispěl i fakt, že po dalších třech kilometrech jsme byli v Klatovech.

Běšiny se nacházejí v Pošumaví, z čehož se dá usuzovat, že okolí nebude zrovna rovinaté. Nicméně z počtu, úhlu a délky všech stoupání v okolí se dá usuzovat, že Běšiny neleží ani tak v údolí, jako spíše v kaňonu. Všechny cesty vedou do kopce.

Každopádně je sportovně turistický kurz jednou z nejzajímavějších akcí, které mohou studenta potkat.

Štěpán Dolejš, 3.F

Naposledy změněno sobota, 08 listopad 2014 09:06