O školeŠkolní cvrkotExkurze do středověkého stavitelství

Exkurze do středověkého stavitelství

„Cyklus (Ne)tušené souvislosti je unikátním projektem prezentace stavebních památek. Jeho cílem je představit široké veřejnosti stavební památky jinak než je dosud obvyklé. Představit je jako historické exponáty, postavené z unikátních stavebních materiálů a přiblížit veřejnosti jejich hodnoty a technologie průzkumů a záchrany. Tento nový formát prezentace památek by pak měl otevřít široké veřejnosti nové dimenze vnímání architektonického dědictví a odkrýt jim řadu dosud (ne)tušených souvislostí.“ , citace autorek projektu Ing. Michoinové a Ing. Setunské.

Cyklus speciálních komentovaných technologických prohlídek byl zahájen v červnu roku 2011. Naše škola se těchto akcí zúčastňuje pravidelně od samého začátku. V západočeském kraji na hradě Švihově a na hradě Bečově n/Teplou.

A proto nemůžeme vynechat ani letos. Poslední prohlídky sezóny  probíhají na Švihově ve dnech 10. a 11. října.  Jsme první přihlášenou skupinou a v pátek odjíždí studenti se zaměřením na obnovu budov na exkurzi.

Na hradě jsme srdečně přivítáni a netradiční prohlídka může začít. Studenti ani nedutají a jako „jeden muž“ poslouchají výklad Ing. Dagmar Michoinové, Ph.D., vedoucí technologické laboratoře NPÚ.  Trasa prohlídky a výklad nemá nic společného s běžnou návštěvou hradu. Postupně začínáme stavbu vnímat jinak, než jen jako gotický hrad. Vidíme konstrukce, prvky, tvary a barvy, kterých bychom si dřív zcela jistě ani nevšimli.  Najednou se ocitáme ve světě středověkých stavitelů, když se snažíme namíchat maltu historickým způsobem.  Vida, není to tak snadné, jak se zdálo. Byla to asi docela dřina, postavit takový hrad.  Po těchto zkušenostech jsme již schopni poznat původní prvky na fasádě a jejich vzornou a hlavně autentickou záchranu.

Dostáváme pochvalu za naslouchání a vzorné chování. Odjíždíme bohatší nejen o nové poznání, ale hlavně o praktickou zkušenost. Z takového vyučování by měl radost i sám J.Á.Komenský.  Škoda jen, že se cyklus komentovaných prohlídek v poslední době posouvá na Broumovsko. To máme opravdu trochu z ruky, ale všichni věříme, že se budeme i nadále potkávat na podobných akcích, které NPÚ nebo přímo technologická laboratoř NPÚ připraví. Děkujeme.

Hana Fládrová

Naposledy změněno pondělí, 01 prosinec 2014 16:01