O školeŠkolní cvrkotInteriéry Adolfa Loose

Interiéry Adolfa Loose

Na 4. prosince jsme si rezervovali prohlídku plzeňských bytových interiérů Adolfa Loose. Studenti tříd 3.F a 3.B postupně navštívili byt v Bendově ulici č. 10 a na Klatovské č. 12. 

Adolf Loos patří mezi nejvýznamnější architekty 20. století. Měl rád prostor a jednoduchou funkční formu. Obývacím pokojům dominuje krb a velké množství zrcadel. Používal luxusní materiály, jako jsou různé druhy mramorů a mahagonové dřevo. V pokojích jsou pohodlná křesla a vzácné koberce a vtipně řešené vestavěné skříně.

Z ranějšího období pochází byt v Bendově ulici. Interiér byl navržen pro Viléma a Gertrudu Krausových. Nejhodnotnější částí bytu je hudební salón propojený s jídelnou. Velký dekorativní krb obložený bílo-zeleným mramorem. Strop je složen z desek tmavého mahagonu. Proti sobě umístěné zrcadlové stěny vytvářejí efekt donekonečna násobeného odrazu. V bytě zůstala výrazně zelená okna, která jinde v Loosových bytech nejsou. Detailně propracovanou se jeví ložnice s řadou vestavěného nábytku, který změnil nepravidelnost půdorysu místnosti v pravoúhlou. Zajímavě jsou zde řešeny i všechny další detaily.  

Druhým navštíveným bytem je velmi dobrá adresa - Klatovská třída č. 12. První interiér navrhl Loos už v roce 1908 pro rodinu průmyslníka Otto Becka. S jeho dcerou Klárou se později Loos oženil a interiér se odstěhoval do nového bytu. Druhý interiér vznikl až koncem 20. let pro rodinu doktora Josefa Vogla. Navrhl vybavení nejen celého bytu, hlavně jsme viděli zrekonstruovanou jídelnu a obývací pokoj, ale i ložnici, dětský pokoj, ordinaci a rentgenové pracoviště. Voglovi byli Židé. Hrozilo jim pronásledování a koncentrační tábor. Podařilo se jim před nacisty uprchnout do Kanady. Němci v domě zřídili Úřad práce. V období socialismu zde sídlil bytový podnik. Dnes je zde sídlo Správy veřejného statku města Plzně.

Interiéry se nám líbily. Skvělá byla i možnost posadit se do luxusních křesel, prohlédnout si vše z blízka a předmětů se dotýkat. Po této exkurzi už budou všichni vědět, jak vypadá funkcionalismus v architektuře.

Hana Fládrová

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

Střední průmyslová škola stavební Plzeň
Chodské náměstí 2
Plzeň 301 00
Datová schránka:  645gxav
 
 
 
IČ: 49778064
 
TOPlist
Go to top