O školeŠkolní cvrkotNávštěva stavby viladomů v Plzni Křimicích

Návštěva stavby viladomů v Plzni Křimicích

Poslední týdny se ve výuce POS věnujeme typologii a zaujala nás prezentace naší studentky Jany Řípové o viladomech v Plzni Křimicích:

Jana si dala práci a zjistila nám, kromě jiného, že na této web stránce se dají prohlédnout i dispozice jednotlivých domů a bytových jednotek a ujasnit si, co by se případnému klientovi mohlo líbit. Ale vidět výstavbu naživo bylo ještě lákavější, proto jsme oslovili paní Terezu Kovaříkovou, zástupkyni prodeje bytů, které zajišťuje firma Amesbury a ta nás stavbou provedla a předala nám základní údaje o dispozici i ceně domů.

Další technické detaily jsme pak směřovali i přímo na pracovníky stavby. A rozhodně bylo dotazů víc než dost, protože nás zaujala jednak vlastní stavba  - rámová konstrukce ze železobetonu doplněná vyzdívkou z tvárnic systému BEST Unika, která se ještě zateplí, a jednak provádění stropů z předpjatých panelů Spiroll a dodatečné prostupy.

Kromě toho jsme byli překvapeni tím, že domy vypadají, jakoby měly obytné podkroví, ale zastřešení je řešeno pomocí vazníků a pro uživatele je pod střechou pouze malý prostor pro ukládání. Je zřejmé, že obytné podkroví by zvýšilo cenu bytové jednotky i náročnost provádění střechy, ovšem na druhé straně to na štěstí znemožní majitelům shromažďovat zbytečné věci J, tak jak to mnozí známe z vlastních domácností.

Zaujaly nás i půdorysy jednotlivých jednotek, zvláště z hlediska velikosti.

V každém případě je velmi užitečné prohlédnout si stavbu domu v reálné situaci a moci si promluvit i s pracovníky a porovnat to, co je teorie a praxe.

dne 21.5.2015  - třída 2.PB

Simona Čiháková