O školeŠkolní cvrkotExkurze 3.IS a 4.A do tunelu v Ejpovicích

Exkurze 3.IS a 4.A do tunelu v Ejpovicích

O letošních prázdninách se mi podařilo zamluvit exkurzi do nově raženého železničního tunelu Ejpovice. Naše exkurze byla ojedinělá tím, že většina lidí, co se na stavbu dostane nebo dostala, jsou odborníci většinou ze severních zemí EU, a my jsme teprve žáci střední školy. Ve dnech, kdy ostatní třídy teprve nasávaly atmosférku, jsme se my, 3.IS a 4.A, ponořily do dopravního stavitelství. Poté, co jsme se řádně vybavili ve škole bezpečnostními prvky (helmy a reflexní vesty), jsme zamířili do Kyšic. Při našem příchodu na nás již čekali, jak říká pan učitel Halíř: naši kolegáčkové.

Shodou okolností jsme zjistili, že většina lidí na této stavbě jsou naši předchůdci, co studovali u nás na škole. Začátkem exkurze mělo být seznamovací video se stavbou, ale jaksi projektor nefungoval. Nevadí, alespoň bylo více času na dotazy. Byli jsme seznámeni skoro se vším, úvodní slova byla sice chvílemi dlouhá, ale myslím si, že těm, co o tom něco ví nebo je to aspoň zajímá natolik jako mě, to dalo hodně.

Projekt nebo i samotný tunel je ojedinělý tím, že se razí razícím štítem pojmenovaným Viktorie. Stroj vyrábí německá firma HERRENKNECHT sídlící ve městě Schwanau. Naše Viktorie se k nám dostala po vodě a poslední kilometry jako nadměrný náklad po silnici. Průměr razící hlavy je neuvěřitelných 9870 mm. Samotný stroj váží 1600 tuny, je schopný denně vyrazit až 32 metrů. Při naší návštěvě bylo vyraženo 1960 metrů z 4150metrů. Po dokončení bude možno v budoucnu jezdit tunelem až 200 km/h. Celková cena projektu Modernizace trati Rokycany – Plzeň je 3 419 440 199 Kč a byla spolufinancována Evropskými fondy. Nabízela by se otázka: A kolik vlastně takový stroj stojí? Bylo nám řečeno, že stál tolik jako dva razící štíty pražského metra (ty měly průměr 6 metrů). Podle mých úvah si myslím, že se vším vybavením se budeme pohybovat u částky blíž k té miliardě.

Po našem seznámení jsme se vydali do tunelu, byli jsme vybaveni svítilnou a věcmi, kdyby došlo k závalu. K razícímu štítu jsme jeli správným důlním vozítkem, který jede max. 15 km/h a natřásá pořádně :D. Přímo v razícím stroji jsme viděli dopravníky na dílce pro ostění tunelu, různá injektážní zařízení a dopravníky, které odvážejí vytěženou rubaninu z tunelu na povrch, a také hlavní velín celého stroje.

Když jsme se vystřídali, tak jsme si prohlédli staveniště, kde byly stroje potřebné k výstavbě tunelu (jeřáby, vozítko dílců ostění), okolní pilotové stěny někdy s výškou až 20 metrů a další …

Myslím, že se exkurze líbila jak spolužákům, tak i panu učiteli a doufám, že se v příštích letech povede něco podobně velkého jako letos 8.9.2015.

Miloš Müller

3.IS