O školeŠkolní cvrkotExkurze 3.IS do úpravny vod

Exkurze 3.IS do úpravny vod

Dne 15.12. 2016 třída 3. IS navštívila úpravnu vody v Mariánských Lázních. Město je především centrem lázeňství a cestovního ruchu. Ve známém lázeňském městě je smíšená zástavba, charakteristický je větší počet penzionů a ubytoven vzhledem k rozšířenému cestovnímu ruchu. Část řešeného území se nachází v ochranném pásmu I. stupně přírodních léčivých zdrojů. V Mariánských Lázních a okolí vyvěrá na 100 minerálních pramenů s obsahem oxidu uhličitého a minerálních solí, z nichž je zachyceno a využíváno 53 pramenů. Jedná se o studené železnaté kyselky, odlišného chemického složení. K pitným kúrám se používá především těchto šest hlavních pramenů: Křížový, Rudolfův, Karolinin, Lesní, Ambrožův, Ferdinandův a Mariin pramen, který dal městu název. Úpravna vody Mariánské Lázně upravuje povrchovou vodu z údolní nádrže na Kamenném potoce, nazývanou též nádrž Mariánské Lázně (kapacita 80 l/s) a podzemních zdrojů Nimrod a Kovářská louka (kapacita 20 l/s).

V roce 2006 byla zahájena rekonstrukce za plného provozu úpravny vody včetně částečného provozu filtrace, takže veškeré zrekonstruované části byly postupně uváděny po individuálním komplexním odzkoušení do provozu.

Předmětem projektu bylo provedení celkové rekonstrukce filtrace s cílem zajistit stabilní výstupní kvalitu pitné vody vyhovující všem náročným limitům s kapacitním výkonem 100 l/s. Jako technické řešení náhrady stávajícího mezidna u otevřených rychlofiltrů s dvousměrným průtokem pracích medií byl zvolen systém Leopold dodavatele společnosti ENVI-PUR, s. r. o., v kombinaci s dvouvrstvou filtrační náplní. Toto řešení umožnilo využít vyšší výšku filtrační náplně, než byla stávající, a tím zvýšit kalovou kapacitu filtrů. To přineslo příznivý efekt v prodloužení filtračního cyklu a umožňuje provozovateli upravovat vodu případné horší vstupní kvality. Provozovatelem úpravny je CHEVAK Cheb, a.s. Stavba v roce 2009 získala ocenění vodohospodářská stavba roku. Exkurze se všem patřičně líbila. Za třídu 3.IS bych chtěl poděkovat našemu panu učiteli Jiřímu Hrabákovi, který nás jakožto jeden z mála učitelů bere na ukázky do praxe.

Exkurze jsou velmi zajímavé. Děkujeme.

Naposledy změněno pátek, 19 únor 2016 07:37