O školeŠkolní cvrkotNávštěva Moving Station aneb když se dílo podaří

Návštěva Moving Station aneb když se dílo podaří

V pátek 8. dubna 2016 jsem měla vzácnou příležitost navštívit se svojí třídou 3.PB zrekonstruované západní křídlo odjezdové haly Jižního nádraží v Plzni. Budova byla před lety dokonce určena k demolici, ale podařilo se ji zachránit a to, co jsme viděli, nám doslova vyrazilo dech!

Rekonstrukce proběhla od května do září 2015, což samo o sobě svědčí o neskutečně skvělé koordinaci prací a spolupráci všech, kterým na projektu záleželo a nadále záleží.

Majitelem budovy je společnost Klotz a.s. a provozovatelem sdružení Johan, jehož ředitel pan Roman Černík nás celým objektem provázel a vyprávěl a vyprávěl a my jen doslova a do písmene valili oči, s jakou citlivou rukou byla rekonstrukce prováděna a jaká byla snaha zachovat co nejvíce autentických prvků, např. pokladna nebo dřevěný pultík či okenní výplně ve vstupní hale. A to, co zkrátka opravit či napodobit nešlo, bylo hrdě přiznáno, jako např. nové vstupní dveře dnes celé prosklené.

Rovněž další části interiéru prošly kompletní přestavbou do podoby dnešní kavárny a multifunkčního kulturního centra s menším přednáškovým či výstavním sálem, který lze opticky oddělit velikou skleněnou pohyblivou stěnou. Nové je i zázemí pro umělce situované do části podkroví, kde nás zaujala vana doslova nacpaná mezi dva trámy krovu, protože to zkrátka jinak nešloJ. Celý objektem až do podkroví také prochází původní žulový opěrný pilíř jako symbolická (staticky nejen symbolická) připomínka toho, že kvalitní práce přežije generace. A pomyslnou třešničkou na dortu bylo krásné kamenné visuté schodiště se secesním zábradlím.

Strávili jsme zde dvě hodiny, ale rozhodně nebyly poslední. Určitě se mnozí z nás vrátí posedět v útulné kavárně a znova si připomenout, že chránit to krásné, byť staré, kolem nás se vyplatí.

Ing. Simona Čiháková a 3.PB

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

Střední průmyslová škola stavební Plzeň
Chodské náměstí 2
Plzeň 301 00
Datová schránka:  645gxav
 
 
 
Prohlášení o přístupnosti
IČ: 49778064
 
TOPlist
Go to top