O školeŠkolní cvrkotExkurze do Čistírny odpadních vod v Plzni

Exkurze do Čistírny odpadních vod v Plzni

Ve čtvrtek 26. 5. 2016 jsme se s třídou podívali do čističky odpadních vod. Čekali jsme, že to tam bude dost smrdět, nebudeme tomu, co nám tam budou říkat rozumět a jen se tam budeme hodinu nudit a dělat, že dáváme pozor. Pán, co nám o čističce povídal, má hlas skoro jako batman. A myslím, že právě tím si získal naší přízeň a hodinu jsme ho poslouchali. Ne, že by nás to nějak extra bavilo, ale čekali jsme to horší. Dozvěděli jsme se, třeba že čistička týdně vyveze 30 tun písku a 40 tun odpadu, ten obsahuje vše, co jsme kdy spláchli, a nebo hodili do řeky. Asi jediné, v čem jsme se nemýlili, byl smrad. Na to, že se tam celou dobu něco čistilo, to tam rozhodně nevoní. Vyrábí se tam i bioplyn z kalu, který je z odkalené vody. Ten pohání motory a s nimi si čistička vyrábí teplo i elektrickou energii sama. To ji činí prakticky nezávislou na dodavateli elektřiny. V čističce se nám tedy líbilo, dokud jsme se nenadechli.

Michaela Steinbrückerová, 1.GP

Exkurze proběhly v Čistírně odpadních vod Plzeň celkem čtyři a zúčastnily se jich ještě třídy. 1.TL, 1.PA a 1.PB. Žákům prvních ročníků tématicky zapadaly do předmětů Základy ekologie a Chemie. Většina z nich si po absolvování exkurze uvědomila, co vše jsou lidé schopní vypustit do odpadů a jak cenné je mít k dispozici čistou a nezávadnou vodu, kterou Plzeňská čistírna vrací zpět do řeky Berounky.

Brůj

Naposledy změněno středa, 08 červen 2016 13:02