O školeŠkolní cvrkotVýstava 100py – Depo 2015

Výstava 100py – Depo 2015

14. 11. 2018 naše třída 3. TL navštívila v rámci hodin CJL výstavu 100py v rozlehlém prostoru Depo 2015. Výstava zachycovala stoletý vývoj našeho státu.

Na začátku výstavy chtěla paní průvodkyně, abychom řekli názor na stavby z období komunismu. Každý řekl svůj pohled. Potom mě zarazila jedna věc. Od paní průvodkyně jsme se dozvěděli, že by se všechny stavby z období komunismu měly zbourat. Prý zanechaly na společnosti zlo. Podle mého názoru by naše společnost měla zachovávat stavby takové, jaké jsou. Mělo by se mluvit o konkrétních stavbách a ne dávat všechny do jednoho pytle. Podle mého soudu více škod než panelové domy páchá lidská hloupost.

Dalším bodem výstavy byla zcela tmavá místnost, ve které jsme poslouchali příběh rodiny Němcových. Na podlaze ležela mapa meziválečného Československa.

Třetím bodem výstavy byla práce ve skupinách. Každá skupina si vylosovala pracovní list s tématem, který měla zpracovat. Tématem byla např. naše republika v letech 1918-38, pak v Protektorátu, zlom z poválečné euforie do komunistické totality, průběh Pražského jara a přechod v normalizaci, letargie konce 80. let v konfrontaci s překotnými změnami v 90. letech.

Pak se každá skupina odebrala do jednotlivých místností stylizovaných do dané doby, např. do prvorepublikové kavárny, do dílen Škody Plzeň, normalizační koupelny a garáže. V každé místnosti hrála televize i rádio, což rušilo při společné práci na pracovních listech.

Myslím si, že na to, kolik tam bylo informací, to chtělo dvojnásobek času než určených 20 minut.

Dalším bodem výstavy byl rozhovor mezi skupinami o tom, co jsme se dozvěděli v jednotlivých místnostech.

Nakonec jsme navštívili místnost „současnost“, která byla interaktivní. Současnost jsme mohly tvořit podle našich představ.

Výstava určitě nepostrádala zajímavé nápady, ale mohla mít lepší provedení. Autoři mohli doporučit více času na práci v jednotlivých místnostech. Informace se mi zdály pro střední školu optimální.

Za třídu 3. TL Denisa Bozděchová

P. S. Pokud jsou žáci všímaví, a to 3. TL skutečně je, tak i z nedostatků se dovedou poučit.                                                       Černá Bohdana

Bankovní spojení: 72 79 78 309 / 0800