O školeŠkolní cvrkotExkurze do firmy WACKER - 3. TL

Exkurze do firmy WACKER - 3. TL

Interview

Dne 28. ledna léta páně 2019 vykonala III.TL exkurzi do výrobny silikonů české pobočky firmy Wacker v doprovodu paní učitelky Michalcové. Na následujících řádcích pak naleznete rozhovor, který jsem uskutečnila se spolužákem Martinem, kde zazní názory, postřehy, myšlenky….

Takže exkurze, které si se účastnil, probíhala ve výrobní lince firmy Wacker. Většina z nás nemá ani páru kde to je, co to je a co nám tento výrobní podnik přináší. Mohl bys nám to prosím nějak stručně přiblížit?

Firma Wacker je německý výrobní podnik zabývající se výrobou a zpracováním silikonů. Kdyby to tak nebylo, asi by ani nezaujala náš chemikářský zájem. Této exkurzi vděčíme hlavně učební látce „Silikony“, která se nachází v osnovách MŠMT pro studenty středních škol jak chemického, tak i nechemického zaměření – a to je i naše „Stavárna“. Kdyby tomu tak nebylo, na žádnou exkurzi by se nešlo. To je alespoň zpříjemňující fakt proč se to učit.

Ale zpátky k Wackeru. Pokud si dobře vzpomínám, tak úplně správně nemá firma Wacker žádné své hotové produkty, které bychom mohli nalézt na pultech obchodů. Jeho výroba se spíše zaměřuje
na vyrobení silikonové hmoty, která se upraví a následně poskytuje zákazníkovi, který si z ní vytvoří potřebné zboží.

Takže na žádném silikonovém výrobku, který si budeme chtít zakoupit, nenalezneme logo Wacker?

Je tomu tak. Výrobní strategie je tak trochu jiná než bychom mohli předpokládat. Výrobu mají rozfázovanou do tří částí. První je těžba křemičitého písku v Norsku. Ten se následně převáží do mateřské výrobny v Německu, kde probíhá „nejšpinavější“ část výroby tj. kdy se ke křemičitému písku přidá potřebný substituent, který nám udělá ze směsi po vulkanizaci silikonovou hmotu „pudinkové“ viskozity. Hotovou hmotu pak převáží do výrobny na Borských polích v Plzni, kde se barví, tvaruje, lisuje, … Ale pokud bych se měl vrátit k výrobkům, tak z jejich silikonu vznikají kryty a pouzdra (např. na brýle), špunty do uší, izolace, gely ať už izolační, či elektricky vodivé a v neposlední řadě nástavce na dojení krav, které se přikládají na vemeno (ty nás zaujali nejvíce, neboť jsme něco podobného viděli v životě poprvé). Zkrátka jsou to potřebné věci, které však člověk věci neznalý nenajde. A přitom mnohdy můžete mít leccos od nich a přitom se na výrobku tkví jiný název. Pokud tě zajímají proslulé „silikony“, neboli prsní (či jiné) implantáty, tak ty z wackerského silikonu nenajdeš. Výroba je o něco jiná, neboť v tomto případě dochází k trvalému styku silikonu s tělním vnitřním prostředím, takže musí být ještě trochu upraven.

A co exkurze jako taková, co bylo pro tebe nejpřínosnější (nejzáživnější)?

Mě osobně se líbila návštěva zkušebny a laboratoře. Bylo nám ukázáno, jak neustále z každého dovezeného nákladu surového silikonu z Německa se dělají testy viskozity, tlakovému odporu, „sekundární vulkanizace“. Ta zkoumá dobu, při které je nejideálnější formovat silikon a udržet si požadované funkce. Při tom jsme i mohly pozorovat praktické uplatnění derivací, neboť jsme viděli na grafech, které promítal počítač, jak vypočítává rychlost za pomoci derivace, neboli za jak rychle se sekundární vulkanizace uskuteční. Tato fáze je jedna z nejdůležitějších, pokud se zkazí, může vzniknout „zmetek“. Nejvíce se mi asi líbil styl, jakým se silikon barví. Jak víme, čistý silikon má průhledné zabarvení. Silikonová krychle se vložila do lisů, které ho postupně rozváleli na placku. Proces připomínající válení těsta. Na „těsto“ se pak nasypal modrý a žlutý prášek. Vše se neustále válelo, mísilo a věřte, nevěřte, vznikl zeleně zabarvený silikon, zbaven všech vzduchových bublinek (další důvod, proč je lisován).

Doporučil by si exkurzi i ostatním?

Doporučil bych ho těm, kteří mají alespoň nějaký zájem o dané téma. Mohl jsem pozorovat, jak některé spolužačky (i spolužáky) to vysloveně nebavilo, a i další, kteří spolupracovali s našim průvodcem a živě se zapojovali do činností, které mohli dělat. Ale tak jako to platí u všeho, je nejlepší vše přímo vidět a ne být jen u teoretické činnosti J

Rozhovor prováděla Denisa Bozděchová s Martinem Vachovcem z III. TL

Naposledy změněno pondělí, 18 únor 2019 06:45