O školeŠkolní cvrkotPoznáváme architekturu

Poznáváme architekturu

V pátek 29. 11. 2013 jela skupina studentů 3. a 4. ročníku na exkurzi za poznáváním architektury a historie přímo do terénu.

První zastávka byla na hradě Křivoklát. Rozsáhlý gotický komplex vznikl již ve 13. století.

O rozvoj hradu se nejvíce zasloužily rody přemyslovců a jagellonců. K vidění byla nejen raná gotika, ale i vrcholná vladislavská. S ohledem na začínající adventní období jsme měli možnost nahlédnout i do 13. komnaty s expozicí vánoční hostiny a vánoční výzdoby.

Z mohutného hradu jsme se přemístili jen o pár kilometrů dále do obce Zbečno. Zde se přímo uprostřed obce nachází zachovalý selský statek, jehož historie také sahá do doby přemyslovců. Roubený obytný dům se z vnější strany tváří docela obyčejně. Hlavním vstupem do síně jsme nevešli pouze do stavení, ale vstoupili rovnou do života v 17. a 18. století. Seknice, výměnek, sklepy a komory jsou plné původního inventáře. Raritou je černá kuchyň s funkční chlebovou pecí. Ve dvorní části jsme měli možnost obdivovat další zemědělské objekty, které neodmyslitelně patřily ke každému statku včetně dochovaného nářadí a prvních strojů.

Do dvora se podařilo v roce 2009 umístit další přenesenou historickou stavbu špýcharu.

Stavení bylo vyzdobené a připravené na adventní čas. Studenti zde měli možnost nahlédnout nejen do obyčejného života na vesnici, ale mohli i na vlastní oči vidět historické konstrukce. Za zmínku stojí povalový strop s omazávkou, dřevěná podlaha, protézované roubení,  ale třeba i dřevěný podokapní dešťový žlab. Věřím, že někteří se sem ještě jednou vrátí.

Naposledy změněno pátek, 13 prosinec 2013 09:47